KLASYFIKACJA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Dyrektywa Unii Europejskiej 2002/31/EC dotycząca etykiet energetycznych wprowadziła obowiązek oznakowania m.in. klimatyzatorów klasyfikacją efektywności energetycznej. Etykieta Energetyczna stanowi część Europejskiego Programu Ochrony Klimatu, który zakłada poprawę efektywności energetycznej jako jeden ze sposobów redukcji gazów cieplarnianych do atmosfery zgodnie z założeniem protokołu z Kyoto. Celem programu jest poprawa świadomości ekologicznej konsumentów przy zakupie sprzętu elektrycznego. Kupując urządzenie o wyższej klasie energetycznej zmniejszymy zużycie energii elektrycznej oraz, co ważniejsze, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.
Klasy efektywności energetycznej określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań w zakresie efektywności energetycznej (DzU z 2003 r., nr 79, poz. 714) wraz z ostatnią nowelizacją z 2 kwietnia 2003 r. Wskaźnik efektywności energetycznej definiowany jest jako stosunek rocznego zużycia energii elektrycznej przez dane urządzenie do standardowego rocznego zużycia energii elektrycznej przez urządzenie szczegółowo określone w wymienionym rozporządzeniu.
Klimatyzatory zasilane energią elektryczną z sieci o mocy chłodniczej do 12 kW włącznie, musza spełniać warunki efektywności energetycznej (wskaźnik EER) oraz wydajności grzewczej (wskaźnik COP). Najbardziej efektywne jednostki o wskaźniku EER>3,20 znajdują się w kategorii A, a najmniej efektywne o wskaźniku EER≤2,20 w kategorii G. Dzięki klasyfikacji użytkownik może więc łatwo porównywać efektywność podobnych typów i modeli klimatyzatorów różnych producentów. Wskaźnik EER to inaczej stosunek mocy chłodniczej urządzenia do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia. Im wyższy wskaźnik, tym większa oszczędność na energii elektrycznej.
Warto również zaznaczyć, że podana moc chłodnicza urządzeń określona jest w kW, w trybie chłodzenia z pełnym obciążeniem. Producenci często podają znamionową moc chłodniczą w odniesieniu do różnicy temperatur powietrza zewnętrznego i wewnętrznego na poziomie 7 stopni. Dla temperatury zewnętrznej +35 stopni i wewnętrznej +27 stopni Celsjusza wydajność chłodnicza jest równa 100%.
W przypadku jednostek chłodząco-grzewczych podawana jest moc grzewcza urządzenia (w trybie grzania, przy pełnym obciążeniu) oraz klasy efektywności energetycznej w trybie grzania określonym współczynnikiem COP będącym stosunkiem uzyskanej mocy grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej. Najbardziej efektywne jednostki o wskaźniku COP>3,60 znajdują się w klasie A. Najmniej efektywne jednostki o wskaźniku COP≤2,40 w klasie G.
Oasis to amerykańska firma z fabryką w Polsce, posiadająca 100-letnią tradycję w produkcji profesjonalnych osuszaczy powietrza
Wszystkim klientom i przyjaciołom sklepu składamy najserdeczniejsze życzenia radosnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w Nowym 2014 Roku.
Wszystkim Klientom i Współpracownikom CentrumChlodnictwa.pl życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych